فرازش

آموزش علوم دوره راهنمایی

آزمایشهای خارج از کتاب
نویسنده : قره داغی - ساعت ٢:٢۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ آبان ۱۳۸۸
 

میخوام یک سری از آزمایشهای خارج از کتاب ولی مرتبط با درس علوم براتون شرح بدم این مطالب رو از سایت amooz براتون تهیه کردم هم جذاب هم بسیار ساده.حتما بخونیدشون..


شمع را با آب روشن کنید!
شمعی را به دوستانتان نشان دهید . به آن ها بگویید که می خوا هید شمع را روشن کنید ولی متأسفانه کبریت ندارید. مسلما عده ای سعی می کنند که به شما کبریت بدهند، ولی شما قبول نکنید وبه آن ها بگویید راضی به زحمت شما نیستم و خودم شمع را با آب روشن می کنم! مسلما دوستانتان تعجب می کنند و شاید حتی به شما بخندند.
ولی توجه نکنید و لیوانی را پر از آب کنید، سپس مقداری از آن را بخورید تا همه متوجه شوند که آب معمولی است. حالا انگشت خود را در آب فرو برده و سپس روی فتیله ی شمع بگیرید تا یک قطره از آب روی آن بچکد، دوستانتان در کمال تعجب مشاهده می کنند که این شمع روشن می شود. فکر می کنید دلیل آن چیست؟
شما قبلا یک تکه پتاسیم کوچک را در لابلای تارهای فتیله ی شمع قرار داده اید و وقتی یک قطر آب را روی آن می ریزید، واکنش شیمیایی بین پتاسیم و آب باعث اشتعال فتیله می شود.

معرفی کاتالیزگر
سوزاندن قند
مواد لازم:قند ٬ خاکستر سیگار
روش کار:قند باشعله کبریت به سختی می سوزد اما با مالیدن کمی خاکستر سیگار به ان حبه قند تا اخر می سوزد. خاکستر سیگار نقش کاتالیزگر را انجام می دهد

تصویر جادویی
مواد و وسایل لازم: آب سیب زمینی(آب برنج خیس خورده یا آب نشاسته)، یک قلم نازک، کاغذ سفید، تنتور ید (محلول ید)، یک تکه پنبه
به کمک قلم تصویری دلخواه با آب سیب زمینی یا برنج یا نشاسته روی کاغذ رسم کنید. دقت نمایید هنگام کشیدن تصویر قلم را زیاد روی کاغذ فشار ندهید. سپس کاغذ را در گوشه ای گذاشته تا خشک شود. تصویر کشیده شده روی آن محو خواهد شد.
برای ظاهر شدن آن کافی است پنبه را در تنتور ید فرو برده و به آرامی روی کاغذ بکشید.
تعجب نکنید تصویر اکنون به رنگ آبی ظاهر خواهد شد.
فکر می کنید علت چیست؟
الاکلنگ آتشین بسازید
دو سر یک شمع استوانه ای را صاف کرده، سوزن خیاطی بلندی را کاملا از وسط شمع عبور دهید .
اکنون دو سر سوزن را روی دو پایه مثلا دو لیوان وارونه قرار دهید بطوری که شمع بین دو لیوان قرار گیرد حالا دو طرف شمع را روشن کرده به حرکت شمع توجه کنید.
علت حرکت شمع را تفسیر کنید.
سنگریزه های جهنده
مواد و وسایل لازم: یک لیوان تمیز، جوش شیرین، کمی خاک رس، کمی سرکه
روش کار: سه چهارم لیوان را آب کرده، یک قاشق جوش شیرین به آن اضافه کنید و هم بزنید. ده گلوله بسیار کوچک با قطر حدود نیم سانتی متر از گل رس درست کنید.حال پنج قاشق غذاخوری سرکه به لیوان اضافه کرده و هم بزنید، بلافاصله گلوله های رسی را در لیوان بیاندازید.
پس از مدتی مشاهده خواهید کرد گلوله ها به سمت بالا و پایین حرکت خواهند کرد. این عمل بارها و بارها تکرار خواهد شد. حال تحقیق کنید:
- چگونه این گلوله ها به سطح آب می آیند؟
- چرا پس از بالا آمدن دوباره به پایین می روند؟

بمب تخم مرغی
مواد و وسایل لازم: یک تخم مرغ جوشانده کاملاٌ سفت، یک ورق روزنامه باطله، یک بطری شیشه ای( قطر دهانه شیشه باید کمی کوچکتر از تخم مرغ باشد تاهنگام قرار دادن تخم مرغ روی آن داخل شیشه نیفتد.)
روش کار: پوست تخم مرغ را بگیرید. از روزنامه نوارهای باریکی بریده روی هم قرار داده و به هم بپیچانید. با شعله کبریت کاغذ ها را آتش زده درون بطری بیاندازید.به محض اینکه سوختن متوقف شد، فوراٌ تخم مرغ را در دهانه شیشه قرار دهید، کمی صبر کنید.
خواهید دید تخم مرغ با صدای بوم! به داخل شیشه کشیده می شود. حال تحقیق کنید:
- عمل سوختن کاغذ چه تغییری در هوای داخل بطری به وجود می آورد؟
- علت کشیده شدن تخم مرغ به داخل بطری چیست؟


میزان فضای خالی بین ذرات آب
وسایل و مواد مورد نیاز:
یک لیوان یک بار مصرف، مقداری آب، یک بسته سوزن ته گرد
روش کار:
1 – در لیوان یک بار مصرف تا لبه و قبل از سر ریز شدن آب می ریزیم . به نظر شما پس از ریختن چند سوزن، آب سر ریز می شود؟پیش بینی خود را یاد داشت کنید.
2 – به آرامی و یک به یک سوزن ها را به لیوان اضافه کنید و تعداد آنها را بشمارید تا اینکه آب شروع به سر ریز شدن کند.
پس از اضافه کردن چند سوزن آب سر ریز می شود؟
چه تعدا د با پیش بینی شما اختلاف دارد؟
به نظر شما سوزن ها کجا می روند؟
یک عامل دیگر نیز در این آزمایش دخالت داشته و باعث می شود تا آب دیرتر سر ریز شود و آن نیروی چسبندگی بین ذرات آب است که در دوره دبیرستان مورد بررسی قرار می گیرد.
آزمایش قایق صابونی
از یک تکه صابون به عنوان سوخت قایق کوچک مقوایی استفاده کنید . یک شکاف در عقب قایق بوجود آورده و صابون را در آنجا قرار دهید . این قایق را روی سطح آب وان یا حوض بگذارید .
تا زمانی که صابون کشش سطحی تمام آب وان یا حوض را کاهش نداده است ، قایق به آرامی و کندی حرکت می کند .
چرا آب نمی ریزد؟
مواد و وسایل لازم
یک بطری نوشابه کوچک به حجم تقریبی cc300
یک تکه 5/7×15 سانتی متر تور گاز یا باند
کش حلقه ای.
روش آزمایش
بطری نوشابه را از آب پر کنید.
تور را روی نیمه خود تا کنید و روی در بطری بکشید و با کش لاستیکی حلقه ای آن را محکم کنید.
دوباره از روی تور در بطری آب بریزید . بطری باید پر باشد و تور خیس شود.
بطری را به سرعت سر و ته کنید. برای احتیاط این کار را در دست شویی انجام دهید.

آزمایش بمب تخم مرغی
مواد و وسایل لازم
یک تخم مرغ
یک ورق روزنامه باطله
یک بطری شیشه ای
روش آزمایش
تخم مرغ بجوشانید تا کاملا سفت شود. سپس پوست آن را بگیرید.
دو نوار کاغذی به ابعاد تقریبی 5×12 سانتی‌متر از روزنامه ببرید.
دونوار کاغذی را روی یکدیگر گذاشته بپیچانید. بدین ترتیب یک مشعل کاغذی مطمئن درست کرده‌اید. اگر کاغذ را نپیچانید کاغذ به سرعت می‌سوزد و ممکن است دست شما را نیز بسوزاند.
با شعله کبریت سر کاغذ را آتش بزنید.
کاغذ تخم مرغ شعله‌ور را در بطری شیشه‌ای بیندازید. دهانه شیشه باید کمی کوچک‌تر از تخم مرغ باشد تا وقتی تخم مرغ را در دهانه شیشه می‌گذارید داخل شیشه نیفتد.
به محض اینکه سوختن کاغذ متوقف شد فورا تخم مرغ را در دهانه بطری بگذارید.
مدتی صبر کنید و تماشا کنید.
مشاهده می شود که ابتدا تخم مرغ به داخل شیشه حرکت می کند و سپس - بوم!- به نظر می رسد که تخم مرغ به طرف داخل بطری پرتاب و منفجر می شود .
پیشنهاد
به جای استفاده از تخم مرغ پخته از مقوا دایره ای به اندازه دهانه بطری ببرید. آ ن را خیس کنید و در حالی که این آزمایش را تکرار می کنید بس از خاموش شدن کاغذ شعله ور دایره مقوای خیس را در دهانه بطری بگذارید. پس از چند ثانیه دایره مقوایی (مثل تخم مرغ در این ازمایش ) به داخل بطری کشیده می شود.
نتایج آزمایش
وقتی کاغذ شعله وررا درون بطری می اندازید کاغذ شعله ور با مصرف اکسیژن درون بطری به سوختن ادامه می دهد . وقتی اکسیژن هوای درون بطری مصرف شد فشار هوای درون بطری کاهش می یابد .
اختلاف فشار هوای داخل و خارج بطری نیرویی ایجاد می کنید که این نیرو تخم مرغ را به درون بطری می کشاند .
این آزمایش نشان می دهد که :
هوا دارای فشار است و اختلاف فشار هوا در محیط نیرویی ایجاد می کند که آ ن را ( نیروی مکش) گویند.
یخ را با نخ بلند کنید
یک سر نخ را پس از ریش ریش کردن روی یخ در حال ذوب قرار داده، در محل تماس مقداری نمک بپاشید.حدود یک دقیقه صبر کرده و سپس نخ را به آرامی بلند کنید.
بله تعجب نکنید، قطعه یخ طوری به نخ وصل شده که می توانید با بلند کردن نخ آن را بلند کنید.
قطره چکان غواص
مواد و وسایل لازم: یک قطره چکان، یک بطری نوشابه خالی
روش کار: بطری را از آب پر کرده، قطره چکان را نیز تقریباٌ پر از آب کرده و سپس آن را به صورت شناور در آب بطری قرار دهید. در بطری را محکم ببندید. حال با کف دست بدنه بطری را فشار دهید.
خواهید دید قطره چکان به ته آب رفته و هنگامی که دست خود را بردارید دوباره بالا می آید.
البته مقدار آب قطره چکان باید تنظیم شده باشد.اگر پایین نرفت مقدار آب داخل آن را بیشتر کنید، و اگر پس از پایین رفتن بالا نیامد مقداری از آب درون آن را خالی کنید.
حال درباره علت این تحقیق کنید.
فواره بسازید
مواد و وسایل لازم: یک بطری نوشابه خالی یک عدد نی، کمی خمیر بازی
روش کار: حدود سه چهارم بطری را آب کنید. به کمک خمیر نی را در دهانه بطری طوری قرار دهید که انتهای نی زیر سطح آب درون بطری باشد. در حالی که خمیر را با دست گرفته اید، درون نی بدمید.( دقت کنید اگر برای مدت طولانی توانستید درون نی بدمید به این معنی است که دهانه بطری خوب با خمیر بسته نشده)
به محض اینکه دیگردمیدن هوا امکان پذیر نبود، از بطری فاصله بگیرید. خواهید دید آب درون بطری از طریق نی به بیرن فوران می کند.
این آزمایش را با بطری های بزرگتر انجام داده و نتیجه ها را مقایسه کرده ، درباره علت آن تحقیق کنید.
اینام مال سال سومی ها:
ساخت شناساگر اسید و باز
مواد و وسایل لازم: کلم قرمز کوچک، زرد چوبه، الکل طبی، چای صاف کن
روش کار: شما می توانید با تهیه برخی شناساگرهای ساده در خانه اسید یا باز بودن مواد را مشخص کنید. به عنوان مثال:
- کلم را خرد کرده به مدت حدود 5 دقیقه در آب بجوشانید. سپس صبر کنید تا کاملاٌ سرد شده آن را از صافی عبور دهید. حال می توانید مواد گوناگون را از نظر اسید یا باز بودن مقایسه کنید. این شناساگر در محیط های اسیدی به رنگ قرمز و در محیط های بازی به رنگ سبز درمی آید.
می توانید به جای کلم از عصاره مواد دیگری همچون توت فرنگی، چغندر نیز استفاده کنید.
- نصف قاشق مربا خوری زردچوبه را با نصف فنجان الکل طبی مخلوط کنید. این معرف برای شناسایی بازها مناسب است. تغییر رنگ آن را در محیط اسید و باز مقایسه کنید.
- نکته: می توانید با قرار دادن کاغذ صافی در هریک از شناساگرهای فوق به مدت چند دقیقه و سپس خشک کردن آنها به جای محلول شناساگر، کاغذ شناساگر داشته باشید.
برخی مواد اسیدی در منزل: آبلیمو، سرکه، پرتقالbr> br> برخی مواد بازی در منزل: مایع سفید کننده، عصاره پوست پرتقال
حال اسید یا باز بودن دیگر مواد را با کمک شناساگرهایی که ساختید مشخص کرده آنها را در یکی از این دو گروه قرار دهید.
الکترولیز( تجزیه الکتریکی)
مواد و وسایل لازم: لیوان شیشه ای، یک تکه مقوا، دو عدد میخ حدود 10 سانتی متر، سیم نازک، یک عدد باطری قلمی 5/1 ولتی
روش کار: مقوا را روی دهانه لیوان گذاشته میخ ها را به فاصله چند سانتی متر از داخل آن عبور دهید. به انتهای هریک از میخ ها یک تکه سیم وصل کنید. دو سر دیگر سیم ها را به دو انتهای باطری قلمی وصل کنید. داخل لیوان تا اندازه ای که سر میخ درون آن قرار گیرد محلول آب نمک بریزید.
حال به دو سر میخ ها که درون آب نمک قرار گرفته نگاه کنید. تشکیل حبابهایی را در این محل ها خواهید دید. این کار را با محلول های ذیگر مانند محلول شکر در آب یا آب معمولی انجام داده.
در مورد علت هریک تحقیق کنید.
تخم مرغ های رنگی
مواد و وسایل لازم: یک ظرف شیشه ای، آب، رنگ، تخم مرغ آب پز شده، سرکه
روش کار: در ظرف شیشه ای تا نیمه آب بریزید. دو قاشق رنگ خوراکی به آن اضافه کرده و هم بزنید. محتویات ظرف را در دو لیوان جداگانه بریزید. به یکی از لیوان ها حدود یک قاشق مربا خوری سرکه اضافه کنید. تخم مرغ ها را درون هر یک از لیوان ها بیاندازید، چند دقیقه صبر کرده آن ها را خارج کنید، بگذارید تخم مرغ ها در هوای آزاد خشک شوند. حال رنگ تخم مرغ ها را مشاهده و مقایسه کنید کدامیک رنگ تیره تری دارد؟ حال تحقیق کنید:
- اگر مقدار سرکه بیشتر باشد رنگ تخم مرغ چه تغییری خواهد کرد؟
- اگر آب گرم تر یا سرد تر باشد روی رنگ تخم مرغ ها اثر خواهد داشت؟
پیشنهاد: می توانید در هر مرحله از تخم مرغ ها عکس بگیرید و در پایان مقایسه کنید